درس‌گفتارهای «الأفق‌المبین» – دکتر المصری


دکتر ابوحسین عبدالخالق أیمن المصری، دانشمند مصری و بنیان‌گذار «آکادمی حکمت عقلی» در قم است. وی دانش‌آموختۀ پزشکی در دانشگاه قاهره است و دورۀ تخصّص در بیماری‌های داخلی را در دانشگاه بُن آلمان گذرانده است. او از معدود اندیشه‌مندانی است که روحیّۀ حقیقت‌جویش وی را به رشتۀ فلسفۀ اسلامی کشاند. او با نگارش رساله‌ای با عنوان «نظریّۀ اصالت وجود و اصالت ماهیّت از دیدگاه میرداماد و ملّاصدرا»، موفّق شد تا دکتری فلسفه را از دانشگاه آمریکایی لندن دریافت کند. وی از طرفداران جدّیِ نظریّۀ اصالت ماهیّت است و اصالت وجود صدرایی را با مشکلات جدّی مواجه می‌داند.

 

المصری سه دهه است که فعالیّت‌های فلسفی خود را در حوزۀ تدریس متون و مطالعه در جریان‌های کلامی و روشنفکری جدید دنبال می‌کند و در آکادمی حکمت عقلی، بیش از سی‌ جلد کتاب به زبان‌های فارسی و عربی در این زمینه‌ها به چاپ رسیده است.  در این مرکز، دوره‌های کوتاه‌مدّت علمی برای دانشجویان دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود؛ امّا اکثر مخاطبان این مرکز علمی، در خارج از مرزهای ایران هستند و بر همین اساس، آنان زبان عربی را برای ارتباط‌ برگزیده‌اند. فعالیّت‌های آکادمی حکمت عقلی چنان رشد پیدا کرده است که سال گذشته، خبرنگار روزنامه «وال-استریت ژورنال» آمریکا نیز برای گفت‌وگو به دیدار دکتر المصری در قم آمد و گزارشی از فعالیت‌های او تهیه کرد.

 

او مدّتی است که دیگر در حرفۀ پزشکی اشتغال ندارد؛ اما هم‌اکنون مدیریّت گروه «فقه پزشکیّ» جامعة‌المصطفای قم را عهده‌دار است.


آنچه در این بخش به مخاطبان رسانۀ مجازی میرداماد تقدیم می‌شود، سلسله جلسات تدریس کتاب «الأفق‌المبینِ» میرداماد است که توسّط استاد أیمن المصری، در سال‌های 1389 تا 1392 در آکادمی حکمت عقلی و به زبان عربی برگزار شده است.

 

بخش نخست / انتشار: 20 اسفند 1399


بخش دوم / انتشار: 20 فروردین 1400


بخش سوم / انتشار: 20 اردیبهشت 1400


بخش چهارم / انتشار: 20 خرداد 1400


توجّه!

درس‌گفتارهای «الأفق‌المبین» به‌صورت ماهانه به‌روز‌رسانی خواهند شد…


هشدار!

بازنشر این درس‌گفتارها و استفاده از نسخۀ صوتی آن‌ها در فضای مجازی، منوط به ذکر منبع و کسب اجازه از مدیر «رسانۀ مجازی میرداماد» می‌باشد.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید