نسب و خلف میرداماد (تبارنامه)


در ایران چند سلسله از سادات حکمرانی کرده‌اند و از سادات حسینی طبرستان، از سال 250 تا 316 هجری‌قمری، جمعًا چهارتن از آنان، به ترتیب:

 • حسن بن زید علوی (داعی کبیر) 250 تا 270 هجری‌قمری
 • محمّد بن زید (برادر داعی کبیر) 270 تا 282 هجری‌قمری
 • حسن بن علی الأطروش (ناصر کبیر) 301 تا 304 هجری‌قمری
 • حسن بن قاسم (داعی صغیر) 304 تا 316 هجری‌قمری

بر گرگان و طبرستان حکومت داشته و به رسم زیدیّه امامت کرده‌اند. در زمان علویان به‌ویژه از زمان حسن بن زید داعی کبیر که مؤسّس این سلسله می‌باشد، مذهب تشیّع در این مناطق رشد زیادی نمود و شیعه در طبرستان و مشرق آن، یعنی استرآباد و گرگان، طرفدارانی یافت. سادات مرعشی و سادات نواب فرزندان سلطان العلماء و سادات میرداماد از همین تیره هستند. پدر میر از شاهزادگان سلاطین مرعشیّه و از نوادگان سیّدالشهداء (علیه السلام) بوده است.

تبارنامۀ میرداماد و سادات حسینی طبرستان به استخراج حجّة الإسلام و المسلمین سیّدمهدی رجائی (مدیر پژوهشکدۀ انساب سادات)، از این قرار است:

«الأمیر محمّدباقر المرعشي المشتهر بالداماد بن محمّد بن سلطان محمود بن عبدالکریم ثانی (امیر مازندران) بن امیر عبدالله‌خان بن السیّد میر عبدالکریم الأوّل بن السیّد محمّدخان بن المرتضی بن علی بن علی کمال‌الدین‌[1] (حاکم ساری) بن السلطان السیّد قوام الدین الشهیر بمیر بزرگ[2] (حاکم مازندران، مدفون در آمل) بن الشریف کمال الدین صادق نقیب الأشراف بن عبدالله النقیب بن أبی عبدالله محمّد النقیب الزاهد بن هاشم بن أبي الحسن علی بن أبي علی الحسن بن علي المرعشي بن عبدالله بن محمد بن الحسن الدکَة بن الحسین الأصغر ابن الإمام زین العابدین (علیه السلام)».

نسل میر تا به امروز، آن‌گونه که می‌گویند، تنها از طریق دخترش که همسر میرسیّد احمد علوی‌عاملی بوده، ادامه یافته است و اعقاب میر سیّداحمد، از این قرارند:

میرمحمّد عبدالحسیب بن سیّد احمد

میرمحمد اشرف بن میرمحمّد عبدالحسیب

میرمحمّدحفیظ بن میرمحمّد اشرف

و…

میرداماد از اجداد نسَبی آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی(ره) محسوب می‌گردد و شرح‌حال وی در «اعیان مرعشیان» آمده است. سادات میردامادی از شخصیّت‌ها و خاندان‌های معروف سادات در عصر حاضر نیز می‌باشند و همگی از اخلاف دختری میرداماد هستند که حتّی در کشورهای مختلف پراکنده شده‌اند و به فامیل‌های میردامادی، علوی، عاملی، سیادت، هاشمی، لقمانی، صهری و … شهرت دارند. ضمنًا میرداماد از اجداد مادری آیة‌الله سیّدعلی حسینی‌خامنه‌ای که از سادات میردامادی هستند، می‌باشد.

 

 • دریافت فایل دست‌نویس تبارنامه:

  شجره‌نامۀ ميرداماد

 


همچنین، روگرفتی از نمودار درختی شجره‌نامۀ خاندان میرداماد در پیوست‌های کتاب «شرح‌ حال میرداماد و میرفندرسکی» کلیشه شده است که علی‌رغم بریدگی و کیفیّت نازلِ تصویر، دربردارندۀ اطّلاعات جالبی است.

یادداشت نویسندۀ کتاب دربارۀ این پیوست، چنین است:

«شجره‌نامۀ میرداماد که تمامی آن تا زمان حاضر نزد احفاد و اخلاف مشارالیه موجود است و یکی از سادات میرداماد در اصفهان این قسمت را اجازت چاپ داده‌اند که مزید بر تشکّرات این‌جانب است./ اکبر هادی حسین‌آبادی»

 

 • دریافت فایل نمودار درختی تبارنامه:

  شجره‌نامۀ خاندانی میرداماد

 


[1] . دومین پادشاه از سلسلۀ سادات مرعشیّۀ طبرستان که در حدیث و فقه و اصول و ریاضیات متبحّر بوده و به خوبی شعر می‌گفت. وی در سال 794 هجری در جنگ با امیر تیمور گورکانی به اسارت در آمد.

[2] . او از فرزندان علی المرعش، پسر عبدالله بن محمّد بن حسن بن حسین الأصغر، از فرزندان امام چهارم است. قاضی نورالله شوشتری دربارۀ علی المرعش آورده است: در کلام عرب، به کبوتر بلندپرواز «مرعش» می‌گویند و چون او به رفعت مکان و انصاف معروف بود، بنابراین او را به جهت علوّ منزلت و شأن، به مرعش خوانده‌اند. سادات عالی‌درجۀ مازندران که به تشیّع مشهورند (به ویژه سادات مرعشیّه و سلاطین قوامیّه) از اعقاب او می‌باشند (مجالس المؤمنین، جلد اول، ص148).


اطلاعات سند

عنوان: شجره‌نامۀ میرداماد

استخراج: سیّدمهدی رجائی

دسته‌بندی: اسناد نَسَبی

کتابخانه/صاحب محتوا: پژوهشکدۀ انساب سادات


هشدار!

بازنشر این سند و استفاده از نسخۀ الکترونیک آن در فضای مجازی، منوط به کسب اجازه از مدیر «رسانۀ مجازی میرداماد» می‌باشد.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رأی از 5)
Loading...

دیدگاه‌ها

 1. محمد حسین طالبیان گفت:

  جد حضرت ایه الله سیستانی حفظه الله تعالی نیز از سادات میردامادی هستند که به عنوان شیخ الاسلام به سیستان رحل اقامت نمودند

  1. مدير رسانه گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله. همين‌طور است.
   به‌زودی مقاله‌ای در این‌باره منتشر خواهد شد به امید خدا.

دیدگاهتان را بنویسید