میرداماد (رزّاقی)


«میرداماد خود را «معلّم» می‌نامید و خود را از ابونصر فارابی – فیلسوف مشهور قرن چهارم و ملقّب به «معلّم ثانی» – کم‌تر نمی‌دانست و بهمنیار، شاگرد برجسته و ممتاز ابوعلی‌سینا را شاگرد خود به حساب می‌آورد.

یکی از بزرگترین شاگردان میرداماد، ملّاصدرای شیرازی است. نقل کرده‌اند که روزی ملّاصدرا برای گرفتن درس، به مدرس میرداماد حاضر شد و هنوز میرداماد از خانه بیرون نیامده بود. تاجری به جهت مهمّی به مدرس میر حاضر شد و در اثنای سخن از ملّاصدرا سؤال کرد: میر افضل است یا فلان ملّا؟ صدرا در جواب گفت: میر افضل است. در این وقت میر آمد و چون دید که این حکایت در میان است، پشت در یا دیوار توقّف کرد و استماع می‌کرد. آن تاجر یک‌یک دانشمندان را نام می‌برد و ملّاصدرا می‌گفت: میر افضل است. پس از آن، آن تاجر سؤال کرد که میر افضل است یا معلّم ثانی؟ صدرا توقّف کرد و سکوت نمود. میر به ناگاه از پشت دیوار ندا در داد و گفت: صدرا مترس و بگو میر افضل است».

 

کتاب «میرداماد»، پنجاه‌و‌هفتمین شماره از مجموعۀ «مشاهیر ایرانی» است که برای مخاطبان نوجوان نگاشته شده است. این اثر به قلم علی رزّاقی‌شانی و از سوی انتشارات تیرگان، در سال 1396 هجری‌شمسی و با قیمت 60000 ریال روانۀ بازار نشر گردید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید