شرح تقدمة تقویم الإیمان


«شرح تقدمة تقويم الإيمان»، شرح مبسوطی است بر خطبۀ کتاب «تقويم الإيمان» که در بیان و اثبات فضایل حضرت امیرالمؤمنین(ع) با استناد به روایات و ادلّۀ نقلی و کلامی نگاشته شده است.

میرداماد در طلیعۀ «تقویم الإیمان»، پس از ادای حمد الهی و بیان قصد خود از تألیف کتاب، فصلی با عنوان «التقدمة» گشوده و در آن، پس از اشارۀ فهرست‌وار به فضایل امیر مؤمنان (ع) و حدیث فرقۀ ناجیه، سعادت و نجات را منحصر در طریقۀ تشیّع اثنی‌عشری دانسته است. میر پس از فراغت از تألیف «تقویم الإیمان»، به تحشیه و شرح مقدّمۀ مذکور مبادرت نموده است.

میرداماد در «شرح تقدمة تقویم الإیمان»، با شیوۀ عقلی و فلسفی به شرح و تفسیر معنای «تقدیس»، «انوار عقلیه و حسیّه»، «مجد» و «ثنا» و … پرداخته و سپس با دقّت تمام به شرح و توضیح احادیثی همچون «افتراق الأمّة»، «ثقلین»، «غدیر خم»، «سفینة»، «شجره»، «یوم الدار»، «استخلاف»، «منزلت» و «تمثیل» پرداخته و به مناسبت موضوع هریک از احادیث و شأن آن‌ها، مناقب و فضایلی را از امام علی(ع) بیان نموده است. وی در شرح این احادیث، به مسائل و قواعد فلسفی و عرفانی و کلامی (مانند ردّ جبر و تفویض و…) نظر داشته است. افزون بر این، ویژگی‌های علمی، سیاسی، اخلاقی و ادبی شخصیّت حضرت امیرالمؤمنین (ع) نیز در این اثر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این کتاب تاحدودی تحت تأثیر فضای خصومت‌آلودی است که در عصر صفوی میان شیعیان و سنّیان پدید آمده بود و بدین جهت، برخی آموزه‌های اعتقادی اهل سنتّ (همچون نظریّۀ عدالت صحابه) را به نقد گرفته و در مواضع بسیاری به تشنیع و بیان مثالب خلفای سه‌گانه می‌پردازد.

 

این اثر کلامی، به همّت دکتر حامد ناجی‌اصفهانی و حجّة الإسلام و المسلمین غلامعلی نجفی تصحیح شده و در سال 1412هجری‌قمری، از سوی انتشارات مهدیّۀ میرداماد اصفهان، به انتشار رسیده است.

در ابتدای کتاب، مقدّمۀ فارسی مفصّلی از حجّة الإسلام و المسلمین سیّدمحمود میردامادی آمده که در آن، ضمن توضیح لزوم حکمت برای اجتماع، به مباحثی همچون تعریف امامت و عصمت، معرّفی امام، وجه تشبیه حضرت علی(ع) به سورۀ توحید و ولایت تکوینی و شرح احادیث افتراق امّت، ثقلین، سفینه و غدیرخم و مسائلی پرداخته شده و در پایان، مؤلّف و کتاب حاضر معرّفی گردیده است.

 

  • مطالعۀ بیشتر:

«شرح تقدمة تقویم الإیمان» در ویکی نور

  • مشاهده و دریافت کتاب:

کتابخانۀ نور / شبکۀ «الفکر»

 

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید