حکیم استرآباد، میرداماد


کتاب «حکیم استرآباد، میرداماد»، بازنشرِ رسالۀ دکتری استاد مرحوم، دکتر سیّدعلی موسوی‌بهبهانی است که از نخستین گام‌های بلند در حوزۀ میردامادپژوهیِ معاصر به شمار می‌رود. این رساله که در عصر خود و شاید تا کنون، بهترین و جامع‌ترین اثر تذکره‌نگارانه دربارۀ میرداماد بوده است‌، با مقدّمه‌ای تاریخی در بررسی اوضاع سیاسی و فرهنگی در عصر صفوی و زمینه‌های تأسیس مکتب فلسفی اصفهان آغاز می‌شود و در بخش نخست، به شرح مفصّل حال و زندگی میرداماد می‌پردازد. نویسندۀ کتاب در این بخش، به بررسی دوره‌های مختلف زندگانی میرداماد، اساتید، شاگردان و معاصران او، زبان و سبک نگارش میر و موقعیّت علمی و اجتماعی وی پرداخته است.

فصل دوم، در بردارندۀ سیر تفکّر فلسفی از آغاز تا عصر میرداماد است که دوره‌های مختلف تفکّر فلسفی، انتقال علوم یونانی به عالم اسلام و رابطۀ فلسفه و کلام را در بستر تاریخ بررسیده است.

 

بخش سوم کتاب که مهم‌ترین و درخشان‌ترین قسمتِ آن است، به اطّلاعات کتاب‌شناختیِ آثارمیرداماد اختصاص دارد. نویسنده در این بخش، ابتدا فهرستی مختصر و الفبایی از آثار میرداماد ارائه داده و پس از آن، یک‌به‌یکِ نگاشته‌های میرداماد را از حیث ساختار، محتوا و نسخه‌های موجود از آن‌ها مورد بررسی قرار داده است. ردّ پای کوشش‌های دکتر موسوی‌بهبانی در این بخش و مراجعۀ حوصله‌مندانۀ او به مراجع کتاب‌شناختی و فهارس نسخ خطّی، در تمام پژوهش‌های پس از او به چشم می‌خورد.‌

بخش چهارم کتاب، بازخوانی آراء و عقاید خاص کلامی/ فلسفیِ خاصّ میرداماد را بر عهده دارد و به مباحثی همچون حدوث و قدم دهری، مسئلۀ بداء، اصالت وجود و ماهیّت می‌پردازد.

بخش پنجم که فصل پایانی این کتاب است، به تحلیل و بررسی مفصّل و دقیق پاره‌ای از نگاشته‌های میرداماد، همچون «القبسات»، «جذوات»، «خلق‌الأعمال»، «الإیقاظات» و «شارع النجاة» اختصاص دارد.

 

چاپ نخست «حکیم استرآباد، میرداماد»، در سال 1370 هجری‌شمسی، از سوی انتشارات اطّلاعات، با قیمت 10000 ریال عرضه شد و چاپ دوم آن، در سال 1377 هجری‌شمسی، از طرف انتشارات دانشگاه تهران و با بهای 15000 ریال به بازار نشر راه یافت.

همچنین، دکتر موسوی‌بهبهانی خلاصه‌ای از مطالب این کتاب را در مقاله‌ای با عنوان «میرداماد، فلسفه و شرح حال و نقد آثار او»، در مجلّۀ دانشکدۀ الهیّات دانشگاه تهران ارائه نموده است که در این بخش آمادۀ دریافت می‌باشد.

 

  • مشاهده و دریافت کتاب:

کتابناک / مکسیران

 

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید