السبع الشداد


«السبع الشداد»، اثری است که با الهام از آیۀ شریفۀ «وَ بَنَيْنا فَوْقَكُمْ سَبْعًا شِدادًا» (النباء: 12) و در بیان و حلّ هفت مسئلۀ فقهی و اصولی، در سال 1023 هجری‌قمری تألیف شده است. میرداماد این کتاب را در اجابتِ خواهش و اصرار برخی دوستان و شاگردان و با قصدِ بیان تحقیقات خود در حلّ معضلات فقهی و اصولی به رشتۀ نگارش در آورده است.

«السبع الشداد» مشتمل بر هفت مقاله و هر مقاله دارای چند فصل است. میرداماد در این اثر، با سبکی علمی و دقیق به بررسی مسائل اجتهادی در فقه و اصول پرداخته و بر خلاف ديگر آثار فقهى خود، قدرى دقيق و پيچيده بحث نموده است. وی در این اثر دقّت، توان علمى و مهارت خود را در مباحث فلسفى و فقهى به عرصۀ ظهور نهاده و به بررسی مباحثی همچون «تعریف و موضوع علم فقه»، «ابطال تصویب در اجتهاد»، «تقسیم احکام تکلیفی پنج‌گانه» و… پرداخته است. در پایان کتاب، خاتمه‌ای در شرح حدیثِ «نیّة ‌المؤمن خیر من عمله» آمده که به صورت جداگانه نیز تحریر شده است.

میرداماد در مطاوی این اثر، به برخی آرای فقهی خاصّ خود همچون «معنای کراهت و ندب در عبادات»، «کبیره‌شمردنِ ترک تمامی مستحبّات» و «وجوب اعتبار قصد وجه در نیّت عبادات» نیز اشاره نموده است.

«السبع الشداد» در سال‌های 1313 و 1317 هجری‌قمری به همراه حواشی میرداماد و به ضمیمۀ رسالۀ «الإعضالات» به صورت چاپ سنگی منتشر گشته و بعدها در مجموعۀ «اثنی‌عشر رسالة» افست شده است.

  • مطالعۀ بیشتر:

«السبع الشداد» در ویکی‌نور / «السبع الشداد» در ویکی‌فقه

  • مطالعۀ معرّفی و نقد کتاب:

  «نگاهی به کتاب السبع الشداد میرداماد»، به قلم محمّد انصار

  • مشاهده و دریافت کتاب:

مکتبة «النور»کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه پرینستون / کتابخانۀ نشر معارف اهل بیت(ع) / کتابخانۀ «مساحة حرّة»

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید