اربعة ایّام


رسالۀ «اربعة ایّام» که با عناوین «الأربعة ایّام»، «الأیّام الأربعة» و «الدرّة البیضاء» نیز شناخته می‌شود، رساله‌ای عملی است که میرداماد در فضیلت و شرافت اعمال چهار روز مهمّ دینی، یعنی دحوالأرض، عید غدیر، عید مبعث و عید ولادت حضرت رسول اکرم (ص) نگاشته و به شاه صفی تقدیم نموده است.

اربعة ایّام، بارها در کتاب «مفاتیح‌الجنان»، مورد استاد مرحوم شیخ عبّاس قمی بوده و دارای فواید تاریخی جالبی است؛ مثلًا گزارش‌های پراکنده‌ای از سلوک دینی مردمان عصر صفوی ارائه‌ به دست می‌دهد، برخی نظرات و آراء خاصّ‌میرداماد را می‌نمایاند، گوشه‌ای از اختلافات فقهی وی با شیخ بهائی را آینگی می‌کند و … .

این رساله در سال 1374 هجری‌شمسی، با تصحیح حجّة‌الإسلام و المسلمین رضا استادی، در دفتر دوم مجموعۀ میراث اسلامی ایران، با همّت استاد رسول جعفریان و از سوی انتشارات کتابخانۀ آیة‌الله مرعشی‌نجفی منتشر شد.

این اثر، در سال 1387 هجری‌شمسی و به ضمیمۀ کتاب «مزار» آقاجمال خوانساری، در سلسلۀ منشورات کنگرۀ بزرگداشت خوانساری بازنشر گردید.

 • دریافت رساله (نسخۀ میراث اسلامی):

  رسالۀ «أربعة أیّام»، به کوشش رضا استادی


اطلاعات اثر

عنوان: اربعة أیّام

مؤلّف: میرداماد

محقّق: رضا استادی

اطلاعات نشر: مجموعۀ «میراث اسلامی ایران»، جلد دوم،  صص 637 الی 685 .


هشدار!

انتشار این اثر در «رسانۀ مجازی میرداماد» با کسب اجازه از نشریه و رعایت حقوق مولّف و محقّق صورت گرفته است. بازنشر این اثر و استفاده از نسخۀ الکترونیکی آن در فضای مجازی، منوط به کسب اجازۀ کتبی از ناشر بوده و تخلّف از آن موجب پیگرد قانونی است.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رأی از 5)
Loading...

دیدگاه‌ها

 1. L.B گفت:

  سلام من امتیاز کامل می خواستم بدم که ستاره ها ی امتیازدهی کم علامت خورد .
  به هر حال بسیار سپاسگزارم به خصوص بابت کتاب اربعه ایام که نیاز به مطالعه اش داشتم . خدا خیرتون بده

  1. مدير رسانه گفت:

   با عرض سلام
   ممنون از لطف و توجّه شما.

دیدگاهتان را بنویسید