تاریخ وفات میرداماد


مستند تاریخ وفات میرداماد، غیر از آنچه ذیل وصیّت‌نامۀ او درج گردیده است، مادّه‌تاریخ‌هایی است که به مناسبت رحلت وی ساخته‌اند. سرودۀ فارسی ملّاعبدالله کرمانی (متخلّص به «أمانی») در مادّه‌تاریخ وفات میر چنین است:

فغان از جور این چرخ جـفاکیـش

کَـزوگـردد دلِ هـر شـاد، ناشـاد

ز اولاد نبـــی دانـای عـــصری

کـه مِثلـش مـادر ایــام کـم زاد

مـحـمّدباقـــر دامــاد کَـــز وی

عروس فضل و دانـش بود دلشاد

خرد از ماتمش گریان شد و گفت:

«عـروس علمِ دین را مُرده داماد»[1]

مادّه‌تاریخ مستخرج از مصرع آخر این اشعار، سال 1040 هجری است. این تاریخ با گزارش محمّدمعصوم بن خواجگی در خلاصة السیر و تحقیق آیت الله سید محمد روضاتی(ره) در صحّت آن گزارش، موافق می‌آید. تاریخ ضبط شده در نسخۀ خطّی وصیّت‌نامۀ شرعی میرداماد که در گنجینۀ مخطوطات کتابخانۀ مرکزى دانشگاه تهران، با شمارۀ 1079 محفوظ است نیز مؤیّد همین مادّه‌تاریخ است.

اما عدّه‌ای دیگر با توجّه به تفاوتی که برخی منابع در گزارش این مادّه‌تاریخ فارسی نشان داده و آن را به صورت «عروس علم و دین را مُرد داماد (=1041)» ضبط کرده‌اند، و نیز با تکیه بر مادّه‌تاریخ عربیِ

و السیّد الداماد سبط الکرکی           مقبضه «الرّضی» عجیب المسلکِ،

وفات میرداماد را به سال 1041 هجری ضبط کرده‌اند. مؤلّف نخبة‌المقال نیز، با ترجیح ضبط «الرّاضی(=1042)» بر «الرّضی»، کمی دورتر رفته و تاریخ وفات میر را 1042 هجری ثبت کرده‌ است.[2]

با عنایت به تحقیق استاد مرحوم آیت الله روضاتی در این باب و شواهدی مانند تاریخ مضبوط در کتاب «تاریخ شاه‌صفی» و نیز متن وصیّت‌نامۀ میرداماد، به نظر می‌آید تاریخ گزارش قابل اعتماد در این باب، همان سال 1040 هجری می‌باشد.

به گزارش محمّدمعصوم اصفهانی، پیکر میرداماد را پس از تجهیز و تکفین، در سردابۀ جدّش، شیخ علی محقق کرکی دفن نمودند.[3] از قرار معلوم، محل این قبر، امروز در نجف اشرف مشخص نیست.

 

  • مطالعۀ بیشتر:

رحلت میرداماد به روایت «تاریخ شاه‌صفی»

 


[1]. الفوائد الرضویّة، ص420 .

[2]. ریحانة‌الأدب، ج6، ص62 .

[3]. خلاصة‌السیر، صص111-122 .

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتيازی داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید